Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
550 postów 25210 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - Wasza mowa niech będzie: "Tak - tak, nie - nie". A co nadto, z zepsucia jest. Mt 5,37 PiS PO jedno zło!

Sankcje, cła czyli samozaoranie USA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po raz pierwszy w historii USA w Białym Domu zasiadł nie polityk tylko biznesmen.

D.Trump, który po porzednikach odziedziczył ogromny deficyt handlowy, głównie z Chinami, energicznie zabrał się do dzieła, żeby ten stan rzeczy zmienić. Poszedł jednak na łatwiznę i w efekcie zaczyna szkodzić samym USA.
Siła militarna USA jest ponoć największa na świecie, mimo, że od dziesięcioleci przegrywają wszystkie wojny ale to wcale nie musi być oznaka słabości bo w tym szaleństwie jest metoda. Polityka permanentnego chaosu jest korzystniejsza, zwłaszcza dla kompleksu przemysłowo-wojskowego, który z tego chaosu ciągnie największe korzyści.

Teraz jednak okazuje się, że siła militarna jest niewystarczająca i na nic się zda podwyżka budżetu Pentagonu o 70 mld$ (więcej niż wynosi cały budżet wojskowy Rosji). Rozgrzebana wojna w Afganistanie, której końca nie widać a zwłaszcza ewidentna porażka w Syrii nie daje spać amerykańskim jastrzębiom (czyt. neokonom) i musieli sięgnąć po inne środki nacisku. Ratując upadające imperium zaczęli stosować środki nacisku finansowo-ekonomiczne dzięki którym USA mogły prowadzć kosztowne wojny na koszt połowy świata, używającego dolara jako waluty w rozliczeniach handlowych.

Ta belle epoque już się jednak kończy. Wojna z niepokornymi państwami przy użyciu narzędzi ekonomicznych doprowadziła do kuriozalnej sytuacji. Państwa, które kiedyś nie pałały do siebie wielką sympatią nagle zaczęły się konsolidować i współpracować. Nic tak nie łączy jak wspólny wróg, w tym przypadku USA. Takie kraje jak Chiny, Rosja i cały BRICS, do którego aspirują teraz Turcja, Iran, Pakistan i inne kraje azjatyckie odkryły wspólnotę interesów i energicznie pracuja nad równoległym do dolara systemem finansowym, kupują złoto i zaczynają uznawać w wymianie handlowej inne waluty niż dolar (w tym przede wszystkim własne). Paradoksalnie sankcje stały się katalizatorem zmian w gospodarkach, których pewnie by nie przeprowadzono gdyby właśnie nie sankcje. Cała akcja Trumpa odbije się również na poziomie życia samych Amerykanów, którzy zdążyli się już przyzwyczić do tanich wyrobów z Azji.
Kontrsankcje wprowadzone przez Chiny a dotyczace głównie produktów rolnych już wywołały w USA gwałtowne protesty farmerów co z pewnością nie wpłynie na popularność Trumpa.

Ciekawy jest przypadek Turcji, która mimo zmasowanego ataku na swoją walutę i wprowadzenie ceł na swoje produkty eksportowane do USA nie ugięła się i wydaje się, że osiągnęła swój cel. Pomoc przyszła już z Kataru, który szybko zainwestował 15 mld$ oraz z Chin, które wsparły Turcję bliżej nie znaną sumką. Kryzys wywołany przez USA został wykorzystany przez Erdogana do przeorientowania sojuszy i wygląda na to, że NATO skurczy się o jednego członka dysponującego drugą co do wielkości armią sojuszu.

Pod znakiem zapytania stoi obecność amerykańska w Turcji. W bazie Incirlik Amerykanie oprócz poważnych sił konwencjonalnych przechowuja także rakiety z głowicami jądrowymi. Erdogan już kilka razy pokazał, że potrafi być stanowczy, już raz wyłączył Amerykanom prąd...
Tak więc nieodpowiedzialna i w sumie arogancka akcja USA przyniosła jeden efekt - wepchnęła Turcję w objęcia Rosji i Chin. Chyba nie tego oczekiwali Amerykanie.

Jednak całkowitym curiosum jest polityka USA wobec Europy a ściślej Unii Europejskiej. Najwierniejsi sojusznicy (czyt. wasale) zostali potraktowani jak jakieś afrykańskie bantustany. Główną przyczyną są nielegalne sankcje, które USA wprowadzają wobec Iranu. Rządy a zwłaszcza firmy eropejskie zaangażowane we współpracę z Persją straszone są sankcjami. I efekt jest podobny jak w przypadku Turcji - coraz więce rządów pragnie normalizacji stosunków z Rosją.

USA zachowują się jak podwórkowy łobuz, który siłą wymusza posłuszeństwo ale bje tylko dużo słabszych od siebie. Zawsze jednak przychodzi taki dzień, że dzieci chcące grzecznie bawić się w piaskownicy zbierają się do kupy i spuszczają łomot łobuzowi. Zdaje się, że nadchodzi właśnie taki czas.

Jak na tle tych okoliczności wygląda stanowisko naszej umęczonej Ojczyzny?
Ano kiepsko wygląda. Miłościwie nam panujący PiS uparcie tkwi przy boku naszego "wiecznego sojsznika" i ich mocodawców z Izraela. Szczeka na Rosję, drze koty z Niemcami i cieszy się, że Węgry to najlepszy sojusznik Polski (już nieaktualne). Sprowadza obce wojska do Polski i jest jeszcze gotowy im za to płacić co jest ewenementem na skalę globalną. Dużo można pisać o serwilizmie naszych zarządców ale niech starczą te dwa przykłady.

Jeśli Polska nie wskoczy do pociągu zwycięzców teraz to ten pociąg odjedzie bez nas i nigdy już go nie dogonimy. Skonfliktowani z Rosją i Unią (czyt. Niemcami) staniemy się łatwym łupem. Taką politykę zagraniczną prowadzą jedynie głupcy albo zdrajcy, trzeciej opcji nie ma. Jeśli ktoś mysli, że te parę tysięcy Amerykanów będzie broniło Polski przed "zimnym czekistą" Putinem (a co z zagrożeniem ze strony Niemiec, które jest bardziej realne?) jest ciężkim frajerem i powinien jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

KOMENTARZE

 • Autor
  Panie Jareczku, chylę czoła. W pigułce i bardzo trafnie. 5* BJ
 • @Bogusław Jeznach 13:50:02
  Dzięki :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:14
  Czy nie lepiej tak pisać, niż te przepychanki z Niebieskim?
 • @Casey 14:11:52
  Jakie przepychanki? Ja się z Niebieskim nie "przepycham":)
 • I tylko PSIeski i POchodne szczekają ryjami.
  Nadejdzie ten czas, że liżący rowy usraelowi będą to robić u nich !
 • @provincjal 09 14:31:16
  Widzę, że Onet się kłania....
 • @SZS 15:33:00
  Co ma szwabski oned.de do mojego komentarza o zafajdanych POlitykach z psis i peło ?
 • Dobre podsumowanie toczących się na świecie procesów.
  Pytanie tylko dokąd nas to koło historii "zatoczy".. no i kiedy.
  widać jak cel świat poli-biegunowy.... ale droga prowadzi poprzez niebezpieczną granicę skrajnej desperacji dotychczasowych światowych despotów.

  Wiele a może wszystko zależy od tego jak będą oni upadali.
  Na dobrą wolę jak w przypadku ZSRR liczyć nie należy.. to tak jak zaufać pijanej żmii.

  Ich trzeba obezwładnić (uniemożliwić działania które zaplanują) nim się zorientują że to już ten etap, już po ptakach, już nic nie mogą zrobić.
  Nie wiem jak to zrobić .. nie ma tak wielkiego kaftana bezpieczeństwa.
 • @Oscar 16:49:34
  ... właściwie wiem co trzeba zrobić choć nie wiem jak..
  Pisałem już o tym przy dyskusji nt wyzwolenie Polski spod buta rozlicznych wrogów Polski (mafią żydowska, banderowcy, Niemcy, Watykan)...

  Gdyby tak pozbawić ich mediów i zastąpi je mediami obiektywnymi, narodowymi wg proporcji Narodowych w krajach wielonarodowych ...

  tylko dalej nie wiem jak to zrobić..
  ale to była by najmniej bolesna droga... bo Naród nie ogłupiany wrogimi mediami udającymi "patriotyczne" podejmował by dużo dużo dużo lepsze decyzje o swojej przyszłości, naród nauczył by się rozpoznawać prawdziwych wrogów a nie tych na których wskazują wrogie Narodowi Polskiemu polskojęzyczne media.
 • @Oscar 16:49:34
  //...nie ma tak wielkiego kaftana bezpieczeństwa.//

  No nie ma, niestety.

  Scenariusze mogą być różne.
  USA mogą dość miękko przepoczwarzyć się w mocarstwo regionalne rezygnując z roli władcy świata. Nikt w sumie nie chce upadku USA, zbyt wiele długów mają do oddania ale ta opcja nie mieści się w głowach neokonów więc jest mało prawdopodobna.

  Drugi wariant to pokonanie USA militarnie ale wtedy to oznacza atomowy Armagedon.

  Trzeci wariant to taki, że sami Amerykanie pogonią tych bandytów ale będzie się to wiązać z nieuniknioną wojną domową.

  Każdy wariant jest gorszy od innego.
  Coś się jednak wydarzy bo lawina już ruszyła.

  Boże miej nas w swojej opiece...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  Tym razem masz zaliczone.
 • @Krystyna Trzcińska 18:35:05
  Co tu robi ten troll ?
  Gołym okiem widać że jego zadaniem jest rozbicie dyskusji.
 • @Krystyna Trzcińska 18:35:05
  Wybacz ale spamu, zwłaszcza obrazkowego, nie toleruję na moim blogu.
  Proszę napisać a wklejać serię fotek.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:14
  Ja także 5! Tu się zgadzamy. Pzdr!
 • Polityczna sytuacja w USA staje sie bardzo dziwna.
  Nigdy nie bylo w histori USA takiej sytuacji, ze starano sie usunac prezydenta, ktory niczego zlego nie zrobil. Przeciw prezydentowi nigdy nie wystepowaly rzadowe instytucje. FBI, CIA byly apolityczne a teraz sa wyraznie wrogie prezydentowi. Przeciw prezydentowi dzialaja prawie wszystkie media i Hollywood i obie partie polityczne. Facebook, Youtube zatrudnily tysiace cenzorow, usuwane sa konta takich dzialaczy jak Alex Jones. Youtube usuwa videa TV Syryjskiej. Wydaje mi sie ,ze jest cos bardzo wielkiego na rzeczy. Jakas tajemnica, jakis plan, ktory swiat moglby poznac za pomoca Trumpa. Czy jest to 911, NWO, obywatelstwo Obamy? A moze cos innego?
 • @staszek kieliszek 21:21:20
  Apolityczne?
  A cóż takiego złego zrobił JFK, że go CIA zamordowała?
 • @Lotna 22:13:51
  Nie wiesz?
  Chciał wykolegować FED i sam drukować dolary.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:40:34
  Wiem, nawet trochę wydrukował. Co by zmieniło porządek rzeczy na całym świecie, nie tylko w USA. Trudno więc nazwać działania CIA apolitycznymi.
 • @Lotna 22:59:10
  Trochę wydrukował a raczej wybił, 2 $ ze srebra.
  Jakby zabrał się za papierowego dolara i by mu się udało to żydki mogłyby szukać frajerów najbliżej na Księżycu.
  I dlatego go odstrzelili.
 • @ Autor
  "Po raz pierwszy w historii USA w Białym Domu zasiadł nie polityk tylko biznesmen."

  Przedtem klęski były polityczne.

  Teraz będą biznesowe...

  5*

  Ukłony
 • @staszek kieliszek 21:21:20
  A niby co USA mogą im Chinom zrobić? Produkcję Amerykanie wypchnęli do Chin, a u siebie namnożyli pozycji menadżerów-nierobów, którzy siedzą całymi dniami przed komputerem i piją kawę. Słabo widzę ich w roli robotników przy taśmie produkcyjnej. W USA poza grubymi menadżerami-nierobami są jeszcze naćpani Murzyni o inteligencji ameby i Latynosi wyspecjalizowani w brutalnych morderstwach. Jeżeli firmy amerykańskie przeniosą produkcję do siebie, należy spodziewać się gwałtownego spadku jakości.
 • @AgnieszkaS 20:03:01
  A z ciebie zawsze chazareczka wychodzi :))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej