Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
631 postów 26073 komentarze

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - Wasza mowa niech będzie: "Tak - tak, nie - nie". A co nadto, z zepsucia jest. Mt 5,37 PiS PO jedno zło!

Światowa wojna gazowa. Najlepsze dopiero przed nami!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nasi zarządcy, którzy obecnie odprawiają swoją zmianę na pokładzie "Polska" (Polin?) przez całe lata przekonywali nas jakie ważne jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

Nasi zarządcy, którzy obecnie odprawiają swoją zmianę na pokładzie "Polska" (Polin?) przez całe lata przekonywali nas jakie ważne jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu bo to oznacza "wstanie z kolan" i jeszcze większą "niepodległość". Przy okazji toczymy heroiczną walkę o naszego wschodniego brata czyli Ukrainę, która "napadnięta" przez Rosję czekisty Putina ma wielką szansę odmrozić swoim obywatelom dupy już w czasie najbliższej zimy.

 Pewnie nasz bohaterski "żont" z panem prezydentem na czele nie pozwoli na to i będziemy pompować na UPAdlinę gaz kupiony za nasze pieniądze. W zamian może nasi bracia UPAdlińcy pozwolą w końcu godnie pochować choć kilku naszych Rodaków, którzy już kiedyś mieli do czynienia z Polsko - UPAdlińską przyjaźnią.

 Okazuje się jednak, że nie wszystkimi krajami naszej części Europy rządzą debile/zdrajcy/sprzedawczyki (niepotrzebne skreślić albo dopisać). Węgry podpisały właśnie 15-letni kontrakt z Rosją na dostawy gazu trasą południową, całkowicie omijając Ukrainę (3,5 mld m sześc. przez Serbię i 1 mld m sześc. przez Austrię). Ale to nie wszystko. Minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, powiedział, że to suwerenna decyzja Węgier, a sposób, w jaki Węgrzy będą się ogrzewać w zimie, nie jest sprawą nikogo innego tylko samych Węgrów.

 Jest to wyraźny akt „nieposłuszeństwa” nie tylko wobec reszty Unii Europejskiej i NATO, jest to także "środkowy palec" dla Stanów Zjednoczonych. To oczywiście nie czyni z Węgier „przyjaciela” Rosji czy "pieska" Putina. Węgry nadal są członkiem Unii Europejskiej i NATO z tym wszystkim, co to implikuje. Pokazuje to jednak, że można funkcjonować w tych strukturach i dbać o interesy swojego narodu zamiast prostytuować się przed upadającym Imperium USA i jednocześnie chodzić na pasku UE. Bo takie werbalne wygibasy Pinokiusza M. że "już mamy porozumienie i kasę", "nie oddamy suwerenności" i tego typu bzdety są przeznaczone dla idiotów, którzy mają na nich głosować.

 Na razie tylko Węgrzy, ponoć nasi Bratankowie, wiedzą jak dbać o własne interesy i choć próbują pokazać i utrzymać swoją suwerenność co budzi oczywiście wściekłość jewrounii. Tylko dlaczego ich nie naśladujemy?

 Niżej artykuł analityczny Dmitrija Orlova, który na tych sprawach dobrze się zna. Objaśnia jak się mają sprawy gazowe na świecie. Wszystkim trollom, którym nie spodoba się to nazwisko radzę zajrzeć do internetu kto zacz.Zapraszam do lektury.

 

 Światowa wojna gazowa. Najlepsze dopiero przed nami!

 Cena gazu ziemnego w Europie właśnie przekroczyła psychologiczną granicę 1000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli jednego dolara za metr sześcienny. Przyniosło to już pewne znaczące efekty w całej Europie. W Wielkiej Brytanii zakłady nawozowe nie mogą produkować po tych cenach i zostały zamknięte. Spowoduje to w odpowiednim czasie wzrost kosztów żywności, ale natychmiastowym skutkiem będzie pozbawienie konsumentów pakowanego mięsa i piwa z powodu braku suchego lodu, produktu ubocznego produkcji nawozów. Tymczasem po drugiej stronie kanału, w Unii Europejskiej, ceny energii elektrycznej w krajach bałtyckich są obecnie 10 razy wyższe niż w Rosji, tuż za granicą.

 Po drugiej stronie Białorusi jest Ukraina, gdzie jest jeszcze fajniej. Wiosną 2019 roku Ukraina odrzuciła hojną ofertę Rosji na zakup gazu po 240-260 USD za tysiąc metrów sześciennych (jedna czwarta obecnej ceny spot) i Ukraina,zamiast tego, zdecydowała się na zakup gazu na rynku spot. Ukraina potrzebuje 13 miliardów metrów sześciennych gazu w magazynach, aby przetrwać sezon grzewczy, ale obecnie ma mniej niż 5. Ale zawsze może kupić to, czego potrzebuje na rynku spotowym, prawda? Ale Ukraina jest spłukana i ma zerowy budżet na tę operację. Na szczęście nadal może kupować z Rosji tanią energię elektryczną, przynajmniej do czasu, gdy ukraińscy nacjonaliści nie zdecydują się wysadzić linie przesyłowe z Rosji tak jak to zrobili z liniami na Krym.

 Ale w przeciwieństwie do Ukrainy, która jest spłukana, kraje UE nie muszą marznąć bo gaz, którego potrzebują, mogą po prostu kupić na rynku spot, w postaci skroplonego gazu ziemnego, prawda? Błąd! Rynek LNG ma charakter globalny a konkurenci Europy z Azji Wschodniej – Chiny, Korea Południowa i Japonia – zawsze mogą licytować wyższe ceny za dostawy. Te trzy kraje od dziesięcioleci mają deficyt strukturalny ze Stanami Zjednoczonymi i zgromadziły ogromną ilość długu federalnego USA. Ponieważ Stany Zjednoczone są teraz bliskie bankructwa i/lub rozpętania hiperinflacji dolara, która pozwoliłaby ich zadłużeniu przekroczyć granicę 30 bilionów dolarów, są chętne do wyrzucenia jak największej ilości tych oszczędności, wymieniając je na niezbędne towary takie jak gaz ziemny. Nie obchodzi ich, ile będzie kosztować gaz, ponieważ ostateczna cena długu USA będzie wynosić zero, a COŚ zawsze jest lepsze niż NIC. Jest więc duża szansa, że ​​tej zimy UE będzie szczękać z zimna zębami po ciemku, solidarnie z Ukrainą.

 Ale dużo lepiej jest w Stanach Zjednoczonych, które przecież są dumnym eksporterem gazu ziemnego dzięki temu, co zostało z ich przemysłu szczelinowania. Znowu Znowu błąd! Industrial Energy Consumers of America (IECA), grupa lobbingowa przemysłu chemicznego i spożywczego, zwróciła się właśnie do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych o wprowadzenie limitów na eksport LNG. W przeciwnym razie, jak mówią, bardzo wysokie ceny gazu ziemnego [na rynku krajowym] sprawiłyby, że wiele amerykańskich firm stałoby się niekonkurencyjnymi i zmusiłoby je to do zamknięcia. Ceny wzrosły już o 41% w ubiegłym roku. Ale to nie wystarczyło, aby pobudzić produkcję: wydobycie gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych spada wraz z liczbą platform wiertniczych, a ilość gazu w magazynach wynosi obecnie 7.4% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Próba ograniczenia eksportu LNG sprowokuje lobbystów z branży energetycznej wysokiego szczebla, którzy mają duży wpływ na Kapitol, i zaowocuje długotrwałymi walkami politycznymi w i tak już mocno podzielonym i skonfliktowanym Kongresie USA.

 Tymczasem w UE jest coś, co można zrobić natychmiast, aby uniknąć tego kryzysu - aktywować właśnie ukończony NordStream2, odłożyć na bok europejskie protokoły biurokratyczne, które wydłużą proces certyfikacji. NS jest używany tylko w 50% pojemności. Rosyjski Gazprom byłby całkowicie skłonny do podpisania długoterminowej umowy na dostawy za rozsądną cenę, tak jak zrobił to z Węgrami zaledwie kilka dni temu. Ale na razie taka zmiana wydaje się mało prawdopodobna. Z jednej strony wolnorynkowi fundamentaliści wciąż są pełni ślepej wiary, że wolny rynek w jakiś sposób zapobiegnie zamarznięciu ich ludzi, ekolodzy wydają się wierzyć, że zamrażanie byłoby cnotliwym działaniem, które pomogłoby uratować planetę przed przegrzaniem. Wiosną topniejący śnieg może odsłonić polityczny krajobraz zaśmiecony zamarzniętymi zwłokami ekologów i fanatyków wolnego rynku. Oczywiście wszyscy powinniśmy życzyć im szczęścia, niezależnie od tego, czy na to zasługują, czy nie.

 Dmitrij Orłov

 Źródło oryginalne   https://cluborlov.wordpress.com/2021/09/28/global-gas-wars-the-fun-has-just-begun/

Tłumaczenie automatyczne. Wybór, redakcja i korekta J.R.

 

 

KOMENTARZE

 • Ostatnio
  Nasz minister MSZ spotkał się z ministrem Ławrowem i.....przeżył. Nie został pożarty wbrew temu, co od lat opowiada Sakiewicz ze spółką....
  Czyli nawet do PiSiorów powoli zaczyna docierać rzeczywistość
  Natomiast czy będziemy płacić za ukraiński gaz? Jeśli do opinii publicznej dotrze taka informacja, jakie są koszty ,, przyjaźni,, polsko - ukraińskiej, to może wreszcie nad Wisłą zaczną otwierać się ludziom oczy.
 • a
  Na Ukrainie organizują wycieczki do Czernobyla; można się przy "sarkofagu" ogrzać, a nawet gazetę przeczytać.
  Tej zimy pewnie tłok tam będzie.
 • W UK kolejki po gazolinę.
  Braki paliwowe powodują kolejki nie widziane przez 70 lat na Wyspach Brytyjskich.

  https://www.ctvnews.ca/business/explainer-why-and-how-the-u-k-is-experiencing-a-fuel-crisis-1.5603567
 • @zbig71 20:16:10
  //Nasz minister MSZ spotkał się z ministrem Ławrowem i.....przeżył.//

  No co ty... Noviczoka nie załapał? :)))Za UPAdlinski gaz będziemy płacić.

  Nasi "sojusznicy" już parę lat temu zlecili nam zbudowanie infrastruktury umożliwiającej reset gazu na UPAdlinę.
  Będziemy wozić drzewo do wyciętego lasu...

  //może wreszcie nad Wisłą zaczną otwierać się ludziom oczy.//
  Nie otworzą się. Połowa Polaków to idioci, których interesuje "tu i teraz" czyli kaszanka na grilla i piwo z pierdonki.

  Zobacz sobie na taką stronkę pt. naszeblogi.pl Zebrała się tam cała ferajna płatnych, żydobanderowskich trolli, których sam stąd wykopywałem i mieszają ludziom w głowach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:30:49
  Przynajmniej nie muszą mieć pozwolenia od Baćki bo Czernobyl jest na Ukrainie.
 • Węgry mogą sobie pozwolić bo Węgrami rządzi Węgier Orban
  Węgry nie są OKUPOWANE przez żydo-chazarską mafie jak Polska !

  Węgry prowadzą Węgierską politykę , bo nie są okupowani przez żydów jak Polska.

  Polska pod okupacją żydów prowadzi WYŁĄCZNIE politykę żydowskiej międzynarodówki kosztem Polski !

  [ Węgry podpisały właśnie 15-letni kontrakt z Rosją na dostawy gazu trasą południową, całkowicie omijając Ukrainę (3,5 mld m sześc. przez Serbię i 1 mld m sześc. przez Austrię ]


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Jak będzie z
  gazoportem i czy będzie co przesyłać przez będący w budowie Baltic Pipie, a jeśli tak to po ile metr kubiczny?
 • Gaz miejski to odpowiedz. Wegla mamy dosyc.
  Oglosic, ze Polska bedzie budowac gazownie miejskie (co jest bardzo proste) a cena gazu ziemnego od razu spadnie.
 • @tadman 21:32:33
  Węgiel kamienny be, węgiel brunatny be, atom be, a cacy wiatraki i fotowoltaika. Przy rosnących drakońsko cenach paliw, w tym gazu, idiotycznie wygląda program zielonej energii, bo na okres niepogody (słaba operacja słoneczna lub/i brak wiatru) muszą być w odwodzie elektrownie konwencjonalne, które uzupełnią bilans energetyczny. Mam nadzieję, że tej zimy dupa przymarznie Greci i Ursuli von też i jak pisze Orlov na wiosnę, jak zejdą śniegi, znajdziemy ciała ekologistów spętane łańcuchami, których truchła będą oznaczały koniec idiotyzmów związanych z promowaniem odtwarzalnej energii. Jednym z niewielu wygranych w tej sytuacji będzie o. Rydzyk.
 • @tadman 21:47:03
  Najśmieszniejsze, że "be" jest również drewno, spalanie drewna. Pisałam o tym gdzie indziej. Jest to paliwo w swej istocie zeroemisyjne (biorąc pod uwagę bilans i krążenie węgla w przyrodzie), a do tego szereg niezależnych energetycznie gospodarstw domowych (opalanych drewnem, tam, gdzie można) zmniejsza problem państwa/rządu w razie zamknięcia PRZEZ KOGOKOLWIEK kurka z importowanym paliwem. W ogóle nie chce mi się pisać jak piramidalne bzdury odwalają biznes, ekolodzy i władze. Nie chce mi się, bo mi się wracz zabronił denerwować (Profilaktycznie wypiłam flachę wina przed jutrzejszym nadzorem... ale to odrębny temat). Mówiąc w skrócie: uprawa wierzby energetycznej jest dla środowiska fuj. Chyba, że mowa o wierzbie rosnącej w naturalnym siedlisku, czyli nad rzeką. Ale nad rzeką wierzby nie ma, bo nad rzeką są najżyźniejsze gleby, więc, nieeee, ludzie nie uprawiają tam jarzyn, lecz pobudowali domy. Domy, które zalewa im byle deszcz. Żeby nie było zalewania, wzięto rzeki w betony. I jest susza. Wierzby się sadzi na gruntach rolnych. Wierzba je wyjaławia i niszczy do imentu. Żywność sprowadzamy. Otóż w tak prostych i podstawowych sprawach mamy bardak, jakiego by nie wymyślił nawet Witkacy. A Wy Panowie o gazie... Też coś!
 • @tadman 21:47:03
  Wprowadzenie samochodow i ciezarowek elektrycznych zwiekszy zapotrzebowanie na prad kilkukrotnie. Linie przesylowe sa za male, elekrowni bedzie brakowac o ile do tego czasu nas nie wytruja.
 • @staszek kieliszek 21:45:06
  "Przemysł Chemiczny" z ostatnich lat to przekrój badań nad paliwami, surowcami do pirolizy, pędzenia dizla z tego, co obecnie utylizujemy, w dodatku płacąc za to grubą kasę. Nie ma to jak być prorokiem we własnym kraju. Tak, że ten.
 • @staszek kieliszek 22:08:17
  Elektryczne wozy to sabotaż. Nie mówię o Melexach, które mają sens w terenie o powierzchni, powiedzmy, osiedla. Mają. Czy mu, kurna, nie mamy kolei? Czy w ogóle taki to mus kupować te tony chińskiego badziewia? Sedno problemu tkwi w tym, że ekonomiści mają taki przesąd, iż "gospodarka musi rosnąć". A otóż nie musi. Gospodarka jest tym, co ludzie robią dla ludzi i fertyk. Ale w imię tego wiecznego wzrostu tworzy się sztucznie sztuczne potrzeby. Na drugi, trzeci i czwarty samochód w rodzinie, na telefon co roku, na masę rupieci niepotrzebnych, a trudnych do utylizacji. Gdybyśmy ochłonęli z tego opętania konsumpcją, to znacząco by się zmniejszył problem "jak uczynić transport ekologicznym".
 • @bez kropki 22:14:23
  "Czy mu, kurna, nie mamy kolei? "

  Owszem i jest to jeden z najbezpieczniejszych, ekologicznych środków transportu.

  "na telefon co roku"

  Mam w planach napisać notkę o wymuszaniu przez system cyfryzacji.
  *

  Urzędy wymuszają na nas tel. kompy - konta bankowe, a nigdzie nie jest napisane, że muszę mieć. Wymuszają ale nie sponsorują powyższych.
 • @ele 21:14:11
  "Węgry mogą sobie pozwolić bo Węgrami rządzi Węgier Orban...."

  Który jednak w odróżnieniu od Baćki "pandemię" musiał wprowadzić..;-(

  Pozdro!
 • @Anna-PK 20:39:47
  To tytuł z linkowanego tekstu:

  "EXPLAINER: Why and how the U.K. is experiencing a fuel crisis"

  A to cytat z Annapka:

  "Jest pandemia, bo jest kryzys"

  Więc po co nam tu na NEonie jeszcze jakiś Eksplajner ;-P

  "Świat się szczepi"!
 • @staszek kieliszek 21:45:06
  "Wegla mamy dosyc."

  Pisze Pan o USA czy o Polsce?
  Bo występowanie to nie to samo co własność - zwłaszcza po "pliwatiźaćji"...
 • @zbig71 20:16:10
  "Nasz minister MSZ spotkał się z ministrem Ławrowem i.....przeżył."

  Zaraz znajdzie się jakiś "mundry", który będzie mówił, że jednak nie przeżył, i że Ruscy odesłali nam na jego miejsce... wtórnika ;-DDD
  Bo czyż trzeba lepszego dowodu, niż ten, że rozmawiał z Ławrowem? ;-)

  Pozdro!
 • @bez kropki 22:14:23
  "Sedno problemu tkwi w tym, że ekonomiści mają taki przesąd, iż "gospodarka musi rosnąć". A otóż nie musi."

  Kurde, a ja myślę, że musi :-)
  Chodzi mi to, że jak jest zdrowa sytuacja i w państwie jest normalna demografia, to jakoś trzeba te nowe "śśśkalby" nakarmić, przyodziać i wychować, no a jak jest ich coraz więcej...
  I sytuację można też odwrócić: czy przy kurczącej się populacji możliwy jest jakiś normalny wzrost gospodarczy? Moim zdaniem nie. Chyba, że poprzez wzrost konsumpcji, ale przy braku następnych pokoleń to też jest chore.

  Wręczam odrobinkę polemicznego kwiatuszka - ale za to w 100% uroczystego:

  @---->>>>>>>>---------------------------
 • @tadman 21:47:03
  "Mam nadzieję, że tej zimy dupa przymarznie Greci i Ursuli von..."

  Musimy jeszcze pamiętać, żeby także Spooorek, Dżanda i Dżachira zaznały dobroci eko"logizmu" ;-)

  Pozdro!
 • @tadman 21:47:03
  "Greci i Ursuli von"

  Red. Nacz. CW24 Maciak zażartował, że to Urszula od Kłamstwa ;-)
  Ale wracając do Grety... kurde - coś mi tu już drugi raz nie pasuje.
  Teraz ma w Guardianie edycję "black goo" :

  https://www.yourcelebritymagazines.com/products/guardian-saturday-mag-25-09-2021-greta-thunberg-cover-edition

  I od razu przychodzi mi pytanie czego to jest symbol, bo intuicja podpowiada mi, że to "black goo" może być jeszcze bardziej odjechaną "teoriom spiskowom" niż ta o uciekającej cywilizacji. Tylko przed czym uciekającej? Przed "black goo" ? Może jest inny sposób? Może trzeba to zamrozić jak na... Antarktydzie? I wtedy mamy scenariusz jak w filmie "Coś". Ale to oczywiście byłby tylko "zbieg okoliczności" jak z premierą "Pearl Harbor" i 9/11. A jeśli jacyś "Norwegowie" nie zdołają tego jak w "Coś-u" zatrzymać, to może trzeba zmienić całą Ziemię w Antarktydę? I już mamy wyjaśnienie kryzysu kowidowo - paliwowego i walki z ociepleniem klimatu. Ale widać, że jednak iluminaci dają nam znak, że "black goo" pożarło już Gretę. Czy to znak, że przegraliśmy?
  OK - odjechałem. A przynajmniej mam taką nadzieję.
 • @ Autor
  "Nasi zarządcy, którzy obecnie odprawiają swoją zmianę na pokładzie "Polska" (Polin?) przez całe lata przekonywali nas jakie ważne jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu."

  Będzie zimno... :-(

  5*

  Pozdro!
 • @Jasiek 01:03:32
  No i źle myślisz, bo nie musi. Spójrz na to trochę z boku. Otóż jeśli dla kogoś najwyższym dobrem i celem jest kasa, to musi. Natomiast dla humanisty (nie mylić z chu...manistą), czyli dla osoby, której centrum zainteresowań i dbałości jest człowiek (nie pieniądz) - gospodarka nie jest czymś nadrzędnym, lecz pomocniczym. Ergo dla kurczącej się ilości ludziów musi się skurczyć i gospodarka, bo ma być dobrze człowiekowi/ludziom, a nie biznesowi. To jest właśnie ta różnica. Dlatego wyznawcy złotego cielca i przesądu wiecznego wzrostu są na dłuższą metę ludobójcami.
 • @werka1321 22:21:24
  Napisz tę notkę, bo wymuszanie cyfryzacji rzeczywiście jest wielkim utrapieniem obecnych czasów. Tak jakby posiadanie smarkfona było obowiązkowe. Przelew wypłaty na konto dałam sobie wmusić, nie było jak się wywinąć, ale na wszelkie gadki o apkach, e-dowodzie i innych bzdurach skóra na mnie cierpnie (wewnętrznie), a zewnętrznie wyciągam swój pełnoletni telefon fiński, a nie chiński i obłudnie proszę o pouczenie mnie jak mam na tym sprzęcie skorzystać z e-obywatela, puezusu i in. wynalazków. Jak na razie to zamyka mordy. Już bez obłudy dodaję jeszcze, że działam dla dobra Ziemi, tj. nie kupuję nowego fona co 2 lata, tylko używam jednego aż się rozpadnie, co jeszcze parę latek potrwa. Na taką argumentację modni, nowocześni z wielkich miast nie mają co powiedzieć. I dobrze. Ale nie o mnie tu chodzi, a o to, kto też zarządza naszymi danymi, o to, że wystarczy wyłączyć prąd i społeczeństwo przestanie istnieć (a wystarczy nie cyfryzować tak na siłę wszystkich i wszystkiego by to niebezpieczeństwo by spadło prawie do zera). Chodzi też banalnie o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, danych, prywatności, WOLNOŚCI.
 • @bez kropki 22:08:03
  Unia to przewidziała i chce wprowadzić zakaz wchodzenia do lasu. A nuż ktoś by sobie chrustu nazbierał.
 • @werka1321 22:21:24
  Werciu! I Ty przeciwko Andrzejowi Madejowi?
  Toż on chce cyfryzacją wspomóc nauki KK - czy to się godzi w Twoim wydaniu?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:04:56
  Ciekawa jestem skąd wezmą tylu policjantów aby wszystkiego pilnowali.
 • Rosyjski gaz popłynął na Węgry. Z pominięciem Ukrainy. Jest stanowisko ukraińskiego operatora
  Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał w piątek tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry poinformowała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy. 1 października od początku nowej gazowej doby (godz. 7) wstrzymano tranzyt gazu przez Ukrainę w kierunku Węgier czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego operatora. Wnioski o tranzyt gazu nie wpłynęły, mimo że moce z Ukrainy w stronę Węgier są zakontraktowane na cały rok gazowy (od 01.10.2021 do 30.09.2022) w wielkości 24,6 mln m sześc. na dobę dodano. Operator zwraca uwagę, że w piątek weszła w życie umowa między Węgrami i Rosją w sprawie transportu gazu w objętości 4,5 mld m sześc. rocznie. Biorąc pod uwagę, że import gazu z Węgier odbywał się poprzez wirtualny rewers, nie ma możliwości importu z Węgier bez tranzytu napisano.

  „Ani razu nie naruszyliśmy zobowiązań”
  Węgry przez dziesięciolecia otrzymywały gaz przez terytorium Ukrainy i ukraińska strona ani razu nie naruszała zobowiązań. Co więcej, ukraińska trasa jest najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym, bo jest najkrótszym szlakiem dostarczania gazu na Węgry podkreślił szef spółki Serhij Makohon. Monopolizacja gazowych szlaków przez Gazprom, którą obecnie obserwujemy, stawia pytanie co do podstawowych zasad funkcjonowania rynków gazowych EU, konkurencyjności i przejrzystości. Wzmocnienie dominującej pozycji jednego gracza i wykorzystanie przez niego narzędzi wpływu w jawnie politycznych celach na tle szokującego wzrostu cen gazu w Europie musi być powstrzymane dodał. Węgry podpisały w poniedziałek z Rosją 15-letnią umowę na dostawy gazu. Gazprom ma dostarczać Węgrom 4,5 mld m sześc. gazu rocznie dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1 mld przez Austrię, a więc z ominięciem Ukrainy. Ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że Ukraina uważa to za „wyłącznie polityczną, nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję, podjętą dla zadowolenia Kremla i na szkodę narodowym interesom Ukrainy i ukraińsko-węgierskim stosunkom”. We wtorek MSZ Węgier wezwało ambasadora Ukrainy w związku z reakcją strony ukraińskiej. Również ambasador Węgier na Ukrainie został zaproszony do MSZ w Kijowie, gdzie wyjaśniono mu stanowisko Ukrainy w sprawie podpisania przez Węgry długoterminowej umowy z Gazpromem.

  PAP Ps...Takie są interesy międzynarodowe, w których nie ma sentymentów.
 • @bez kropki 22:08:03
  //Najśmieszniejsze, że "be" jest również drewno, spalanie drewna.//
  Ale już parę lat temu, kiedy rozstrzygała się budowa NS2, i nasilała się rusofobiczna retoryka Putin mówił do przedstawicieli niemieckiego biznesu: "Czym będziecie palić? Gazu nie chcecie, energetyki jądrowej nie rozwijacie. Drewnem będziecie palić? Po drewno też na Syberię trzeba jechać, przecież drewna też nie macie."
 • @Jarek Ruszkiewicz SL Stara zasada: pilnuj własnej dupy. Tak postępują Węgry.
  Ukraina i oligarchy ukraińskie? to te co chciały ten gaz za darmo, aby dymać swój niepiśmienny lud? A niby jakie wyjście miały Węgry ? Mniejszości węgierskiej Ukraińcy zabraniają nauki języka węgierskiego, zamykają węgierskie szkoły. A może Węgrzy mieli skonsultować to z UE, która Węgrom życzy jak najgorzej bo mają konserwatywny rząd? Interesem Orbana jest interes Węgier a nie Ukrainy, tak postępuje mąż stanu, nasi trzęsą gaciami przed wszystkimi, przed Ukrainą też. A czy Polska zaoferowała Orbanowi - braciom Węgrom dostawy gazu w ilości rocznej 4,5 mld m3 z powstającego Baltic Pipe? Tak tylko pytam Naimskiego! A my zostajemy z ręką w nocniku. Nikt tak jak (za)rząd Morawieckiego nie podlił Polski na arenie międzynarodowej. Przykre. Polska podobnie jak Węgry powinna ZAWSZE na pierwszym miejscu stawiać swoje interesy, a nie walkę za wolność waszą i naszą. Potem ani Ukraina, ani Białoruś nie okazują żadnej wdzięczności…
 • @Jasiek 02:11:54
  Podobno Jarosław opracował nową strategię:
  całkowite uniezależnienie Polski od gazu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:04:56
  Ma być jeszcze gorzej. Zakaz spalania własnego drewna legalnie ściętego na własnej działce. *ujnia ma zamiar dać mi tu wybór - albo se owo drewno skompostuję (nie krzycz, to nie ja wymyśliłam, tylko to *ujnia ma takie plany), albo zapłacę za jego utylizację w miejskiej spalarni śmieci. N.b. za ciepło z tej spalarni mieszkańcy też płacą... Ale to odrębny temat. W każdym razie, jak nie spojrzeć - plecy z tyłu i wg mnie wystarczyłoby trochę uporządkować cały ten bajzel, to i problem z gazem przybrałby mniejszy rozmiar.
 • @bez kropki 11:32:54
  W mojej gminie już to funkcjonuje. Może nie z wszystkimi okolicznościami.
  Prowadziłem wojnę z gminą w tej sprawie, gdyż zarządzenia nie są umocowane prawnie.
  Ale to na podstawie takiej samej jak z tym narzucaniem prawa UE.
 • Autor ☆☆☆☆☆
  Link.

  https://alfax-2020.neon24.pl/post/163776,zaplacimy-rekordowe-ceny-za-gaz

  Pozdrawiam serdecznie :)

  P,S.
  Umieściłem też link u siebie do Pana artykułu.
 • Uwaga, daję 5.
  Mój syn, widząc z daleka obrazek wprowadzający prawie zakrzyknął:
  Yoda!!!
  Zbliżył się.
  Eeee, jakiś ruski cieć.
  https://static.posters.cz/image/1300/plakaty/star-wars-yoda-i11829.jpg
 • @brian 22:19:22
  5 za txt, nie za Yodę:)
 • widzieli ceny LPG ?
  do niedawna było 2.20, 2.30, potem wzroslo do 2.70-2,90 a wczoraj patrzę i 3.07zł.
  Do tego prognozowane faktury PGNIG 2x wyższe !

  Za tę antypolską politykę ograbiania Polków te skurwysyny z wiejskiej powinni zgnić w pace !
 • @charon 07:52:05
  Powtarzam się, trudno.
  Wielu "postępowych" znajomych ma domy ogrzewan gazem z sieci miejskiej.
  Już teraz na widok faktur...
  Ciekawe, kto te szczęki nastawi.To samo z mieszkańcami osiedli, wspólnot i.t.d. z centralnym.
  Myśmy, jako przebrzydli wstecznicy, zachowali kaflaki.
  A ceny węgla już poszły.
  Wielu znajomych z kotłowienkami zgromadziło nawet zapasy płyt wiórowych.
  Jeśli przyjdą jakieś zakutane w kożuchy i puchowe kurtki oszołomy od czystych paliw, marny ich los.
  Wszelkie ograniczenia co do emisji w razie zimowej zimy, będą zbrodnią na Narodzie.
 • @brian 08:22:12
  Palenie akurat płyt wiórowych w zwykłym piecu, To jest zbrodnia na narodzie. Ale dlaczego robi się zakaz palenia drewnem, tego biez wodki nie razbieriosz.
 • @bez kropki 09:44:58
  W razie ciężkiej zimy, gdy braknie węgla i drewna z własnych zapasów a ten pierwszy niebotycznie zdrożeje?
  O to mi chodziło.
  Nowocześniaki od gazu i centralnego z miasta będą cienko piszczeć.
  Pojawi się sporo aut za śmiesznie niską cenę.
  Poza tym na rynku są już praktycznie zeroemisyjne półautomatyczne piece CO typu rakietowego.
  Efektywność 75 do 85%.
  Temperatura 800 do 1200 stopni.
  U wylotu właściwie nic.
 • @charon 07:52:05
  To załatwili nam na spółkę Kopacz i Morawiecki.
  Kopacz - normalnie - z głupoty.
  Morawiecki - za obietnice kasy z UE, której "piniendzy ni ma i nie będzie".
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:22:55
  Aha, po rozgrzaniu do temp. roboczej nawet z Pet-a nic nie zostaje.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej